Baftas 2018: Read the full list of nominations here

The IndependentBAFTA has announced this year’s EE Rising Star nominees, predicting the actors set to dominate cinema screens over the coming years: Daniel Kaluuya, Florence Pugh, Josh O’Connor, Timothée Chalamet and Tessa Thompson. Photograph:( Twitter )

WION Web Team Delhi, India Jan 09, 2018, 08.49 AM (IST)

Now that Golden Globes is over and this year's first mega awards night was able to leave an impression with Hollywood stars coming out to support victims of abuse, dressed in black for the red carpet, the onus is now on Baftas 2018 to take the baton forward. 

The nominations for coveted UK-based awards are being announced today and movies "The Shape of Water", "Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri" and "Get Out" are leading the race.

One category that won't be announced is the EE Rising Star Award which is voted for by the public. The contest is currently between actors Daniel Kaluuya, Florence Pugh, Josh O’Connor, Timothée Chalamet and Tessa Thompson. 

The EE British Academy Film Awards will take place on Sunday, February 18 at the Royal Albert Hall. 

This is the entire list of nominations for Baftas 2018:

Supporting Actor:

Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Supporting Actress:

Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Original Screenplay:

Get Out, Jordan Peele
I, Tonya, Steven Rogers
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

Best Adapted Screenplay:

Call Me By Your Name
Death of Stalin
Film Stars Don't Die in Liverpool
Molly's Game
Paddington 2

Best Director:
 
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del Toro, Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Best Actor:

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don't Die in Liverpool  
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Best Actress:

Annette Bening, Film Stars Don't Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Best British Film

Darkest Hour
Death of Stalin
God's Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Best Film:

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Outstanding Debut by a British Writer, Director, or Producer:

The Ghoul, Gareth Tunley, Jack Healy Guttman, Tom Meeten
I Am Not a Witch, Rungano Nyoni, Emily Morgan
Jawbone, Johnny Harris, Thomas Napper
Kingdom of Us, Lucy Cohen
Lady Macbeth, Alice Birch, William Oldroyd, Fodhla Cronin O'Reilly

Best Film Not in the English Language:

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Best Documentary:

City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Best Animated Film:

Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Best Original Music:

Blade Runner 2049, Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour, Dario Marianelli
Dunkirk, Hans Zimmer
Phantom Thread, Jonny Greenwood
The Shape of Water, Alexandre Desplat

Best Cinematography:

Blade Runner 2049, Roger Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
The Shape of Water, Dan Laustsen
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri, Ben Davis

Best Editing:

Baby Driver, Jonathan Amos, Paul Machliss
Blade Runner 2049, Joe Walker
Dunkirk, Lee Smith
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Best Production Design:

Beauty and the Beast, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049, Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk, Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape of Water, Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Best Costume Design:

Beauty and the Beast, Jacqueline Durran
Darkest Hour, Jacqueline Durran
I, Tonya, Jennifer Johnson
Phantom Thread, Mark Bridges
The Shape of Water, Luis Sequeira 

Best Make Up & Hair:

Blade Runner 2049, Donald Mowat, Kerry Warn
Darkest Hour, David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, Tonya, Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul, Daniel Phillips
Wonder, Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

Best Sound:
 
Baby Driver, Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
Dunkirk, Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
The Shape of Water, Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Best Special Visual Effects:
 
Blade Runner 2049, Gerd Nefzer, John Nelson
Dunkirk, Scott Fisher, Andrew Jackson
The Shape of Water, Dennis Berardi Trey Harrell, Kevin Scott
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best British Short Animation:

Have Heart, Will Anderson
Mamoon, Ben Steer
Poles Apart, Paloma Baeza, Ser En Low

Best British Short Film:
 
Aamir, Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
Cowboy Dave, Colin O'Toole, Jonas Mortensen
A Drowning Man, Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sorensen, Patrick Campbell
Work, Aneil Karia, Scott O'Donnell
Wren Boys, Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick